Arad (historia departemento): Malsamoj inter versioj

[nekontrolita versio][nekontrolita versio]
Enhavo forigita Enhavo aldonita
Nova paĝo: '''Arad''' estis historia reĝa departemento en la orienta parto de la Hungara Reĝlando, pli proksime en okcidenta Transilvanio, rumane: '''Comitatul Arad''', germane: '''Komitat Ar...
 
eNeniu resumo de redakto
Linio 1:
'''Arad''' estis historia reĝa departemento en la orientameza parto de la Hungara Reĝlando, pli proksime enrande de sud-okcidenta [[Transilvanio]], rumane: '''Comitatul Arad''', germane: '''Komitat Arad'''.
[[Dosiero:AradAradKoH.png|thumb|350px|right|Hungara reĝlando kun Kroatio, loko de departemento Arad]]
[[Dosiero:NagyszalontaMuresRiver.JPG750pix.jpg|thumb|290px300px|right|TuroMures enĉe NagyszalontaArad]]
* Departementejo: [[Arad]]
* [[Areo]]: 6 078  km²
* [[Loĝantaro]]: 386153 100433 en [[1910]]
 
==Demografio==
* 99.731 (65%) [[rumanoj]]
* 33.755 (22%) [[hungaroj]]
* 15.343 (10%) [[germanoj]]
* 4.602 (3%) [[slovakoj]]
 
==Administracio==
Estis 1710 distriktoj, ties nomoj kaj departementejoj samas:
 
* [[Arad]], samtempe departementejo kun titolo libera reĝa [[urbo]]
* [[Bél]]
* [[BelényesBorosjenő]]
* [[BerettyóújfaluBorossebes]]
* [[BiharkeresztesElek]]
* [[CséffaKisjenő]]
* [[DerecskeNagyhalmágy]]
* [[ÉlesdPécska]]
* [[ÉrmihályfalvaRadna]]
* [[BélTernova]]
* Központi (=centra), escepte distriktejo: [[Nagyvárad]] samtempe departementejo kaj municipa urbo
* [[MagyarcsékeVilágos]]
Krome estis 216 da vilaĝoj.
* [[Margitta]]
* [[Nagyszalonta]]
* Sárrét, escepte distriktejo: [[Biharnagybajom]]
* [[Szalárd]]
* [[Székelyhid]]
* [[Tenke]]
* [[Vaskoh]]
 
La granda departemento estis parte montara, parte ebenaĵa. Gravaj [[rivero]]j estas [[Körös]] kaj [[Berettyó]]. La departamento estas ĉefa pordo de Transilvanio. En la 19-a j.c. la departemento ricevis frue fervojon, kiu aliĝis al linio [[Budapeŝto]]-[[Temeŝvaro]], poste al alia fino de Transilvanio, poste al Kassa, poste al Fiume. Ili estis la plej fundamentaj linioj.
Linio 31:
[[Sankta Stefano]] fondis la departementon en komence de la 11-a j.c. Dum la [[turkoj|turka]] erao ĝi apartenis al Princlando [[Transilvanio]] sub aŭspicio de [[Turkio]]. Dum liberecbatalo de Rákóczi ĝi apartenis al Rákóczi. En [[1919]] oni proklamis ankaŭ en la departemento la Konsilantaran Respublikon, sed post kelkaj tagoj la rumana armeo okupis inter alie la departementon. Ekde [[1920]] la plej granda parto apartenas al [[Rumanio]], kies departementa sistemo estas tute alia. Dume inter [[1940]]-[[1944]] laŭ Dua Packontrakto de [[Vieno]] parto revenis al [[Hungario]].
La hungara parto kuniĝis al departemento Hajdú.
[[I. István]] egy ''Arad'' nevű ispánt nevezett ki az akkor már álló [[földvár]] élére, és azt a vármegye székhelyévé tette. [[1214]]-ből származik a várispánság első írásos említése. A [[tatárjárás]] idején a vár jelentős pusztulást szenvedett, utána jelentősége valamelyest csökkent. A [[14. század]]ban a királyi hatalom gyengülésével a megye túlnyomó része magánbirtokba került; a legjelentősebb családok a Telegdiek, Garaiak, Lackfiak voltak. Ekkor váltotta fel a korábbi királyi vármegyei berendezkedést a nemesi vármegye. A [[13. század]]ig szinte csak a nyugati sík vidék volt lakott, a 14. században kezdett benépesülni a keleti hegyes, erdős vidék a betelepült [[románok]]kal (''vlachok'').
 
A [[török hódoltság]] idején a megye nyugati része török megszállás alá (aradi szandzsák), keleti része pedig az [[Erdélyi Fejedelemség]] igazgatása alá került. A török megszállás alól csak [[1716]]-ban szabadult fel teljesen, azonban eredeti vármegyei rangját még sokáig nem nyerte vissza, hanem egy ideig a [[Temesi Bánság]], majd a pozsareváci béke (1718) után a [[katonai határőrvidék]] része volt. [[1741]]-ben vált újra önálló vármegyévé. Területe [[1877]]-ben a megszüntetett [[Zaránd vármegye]] egy részével bővült.
 
[[1920]]-ban a [[trianoni békeszerződés]] döntése értelmében – 270 km² kivételével – a megye [[Románia|Romániához]] került.
 
A vármegye [[Magyarország]]nak ítélt része 1920 és 1923 között [[Elek (város)|Elek]] székhellyel önálló volt, majd 1923 és 1945 között [[Csanád, Arad és Torontál k.e.e. vármegye]] része. A [[II. világháború]] után 1945-től egy része [[Békés vármegye]], a maradék [[Csanád vármegye]] része lett, végül az [[1950-es megyerendezés]]kor ez utóbbi részt is [[Békés megye|Békés megyébe]] olvasztották, ahova ma is tartozik.
 
A mai Magyarország területéhez az alábbi települések tartoznak az egykori Arad vármegyéből: [[Almáskamarás]], [[Elek (város)|Elek]], [[Lőkösháza]], [[Medgyesbodzás]], [[Medgyesegyháza]], [[Nagykamarás]] és [[Pusztaottlaka]].
 
===A Pallas lexikon cikke===
Az aradi sikság a [[17. század]]ig csupa erdőség volt, [[Erdőhát]] volt a neve. E rengetegen ment végig [[Dácia]] külső és belső határa (limes), melynek vonalain az ekevas még ma is sok őskori tárgyat vet fel s a folyók kotrógépe mammutcsontokat hoz napfényre. [[Vadász]]on, [[Csermő]]n [[Broznkor|bronzkori]] öntőműhelyek nyomaira akadtak; az első [[Árpád-ház|Árpádok]] idejére pedig törzssgyökeres [[Magyar nyelv|magyar]] helynevek emlékeztetnek. Birtokuk volt itt a magyar regemondóknak, az igriceknek, övék lévén [[Igricverse]]. A földet Velek foglalta el, aki Zaránd várát alapította, mely területét [[Zaránd vármegye]] nagy részével tetemesen megnagyobbította. A vármegyét még [[I. István|szt. István]] alapította, nevét a [[Glogovác]] helyén álló orodi vártól kapta, melyhez az [[1132]]. véres országgyűlés emléke fűződík. Az akkori '''Arad vármegye''' területe nem egyezett meg a maival; míg északonon már a [[Hegyes-Drócsa]] főgerince képezte határát, addig a [[Maros]] bal partján a mai [[Temes vármegye|Temes]] és [[Krassó-Szörény vármegye|Krassó-Szörény]] megyék tetemes része is hozzátartozott; e nagy megye 880 helységet számlált, melyen mint földesúr a király, 534 család és 11 papi testület osztozott; nem kevesebb mint 41 vár volt a megye területén. A középkorban az [[Arad|aradi]] prépostságon kívül néhány főúri család, köztük a [[Hunyadiak]], bírta legnagyobb részét; a [[török uralom]] idejében a magyar lakosság elbujdosott, és helyébe a szomszéd hegyvidékáek románjai költöztek; a törökök kiverése után Arad vármegyétől [[Lippa]] és az egész [[Maros]]-balparti rész [[Temes vármegye|Temes]]-, illetve [[Krassó-Szörény vármegye|Krassó]] vármegyéhez csatoltatott, ellenben [[1744]]-ben egész [[Zaránd vármegye|Zaránd]] vármegyének 150 helysége Arad vármegye területébe kebeleztetett. Az [[1699]]-ben kötött [[karlováci béke]] után a temesi bánság a [[Maros]] bal partjáig még török uralom alatt maradván, az ország többi részének védelmére a folyó jobb partján [[Határőrség|határőrző]] katonaság állíttatott fel, mely [[1752]]-ig állott fen. A törökök kiűzetése után Arad vármegye gyűléseit [[Borosjenő]]n, [[Kovaszinc]]on, [[Kürtös|Kürtösön]] és [[Világos]]on tartotta; csak [[1749]]-ben tétetett át a székhely [[Arad]] városába. Újabb virágzási kora csakis a latifundiális rendszer bukásával kezdődött, amidőn a kincstár eladóvá tette az előbb [[Este herceg]] tulajdonában volt roppant uradalmat. Ekkor kezdődött a rengetegek irtása s a céltudatos földművelés és [[Állattenyésztés|állattenésztés]], mely különösen [[József nádor]] [[kisjenő]]i uradalmában (ma [[József főherceg]] tulajdona) virágzott fel.
 
==Vidu ankaŭ==
Linio 38 ⟶ 50:
[[Kategorio:Departementoj de Hungara Reĝlando]]
 
[[hu:Arad vármegye]] [[en:Arad (Hungarian county)]] [[it:Arad (antico comitato)]] [[ro:Comitatul Arad]] [[sk:Aradská župa (Uhorsko)]]
[[hu:Arad vármegye]]