Kitakjuŝu: Malsamoj inter versioj

[kontrolita revizio][kontrolita revizio]
Enhavo forigita Enhavo aldonita
e Kitakiuŝuo alinomita al Kitakjuŝu: laŭ elparolo
Neniu resumo de redakto
Linio 32:
</TR>
</TABLE>
'''KitakiuŝuoKitakjuŝu''' (esperantigate ''Kitajuŝuo'') (北九州市 [kita-kjū-ŝū -ŝi]; [[Hepburn]]:Kitakyushu-shi ;[[Kunrei]]:Kitakyusyu-si) estas [[Granda Urbo kun Esceptoj]] en la regiono [[KiuŝuoKjuŝuo]] de [[Japanio]]. La urbo situas en la [[gubernio Fukuoka]]. Ĝi estas plej granda urbo de insulo Kjuŝu. Ĝia loĝantaro estis 1&nbsp;011&nbsp;300 en 2003.
 
La urbo estiĝis en [[1963]] per kunigo de kvin komunumoj, nome [[Kokura]], Jahata, Moĝi, Vakamacu kaj Tobata. La urbopartoj rezervis sian iaman karakterizaĵon. Kokura estis pli frue militsita apogpunkto, hodiaŭ gravas la ŝtal- kaj la maŝinproduktado, sed ankaŭ la komercado. En Jahata funkcias fermetalurgiaj kaj kemiaj fabrikoj, cementaj kaj vitraj uzinoj. En Moĝi dominas la havena funkcio, oni prilaboras tie la alvenantan nafton. Vakamacu estas grava haveno kun ŝipkonstruado, kolormetalurgia kaj kemia industrio.
([[japán nyelv|japánul]]: 北九州市; Kitakyūshū-shi) város [[Japán]]ban, a [[Fukuoka prefektúra|Fukuoka prefektúrában]], Kjúsú sziget legnagyobb városa. Népessége [[2003]]-ban 1&nbsp;011&nbsp;300 fő volt.
 
Gravaj vidindaĵoj de la urbo estas la sanktejo de la Mekari-ĝinĝo, la fortikaĵa palaco Kokura-ĝo, kaj la pendpontoj Vakato Óhasi kaj Kanmon.
A várost [[1963]]-ban hozták létre öt település, [[Kokura]], Jahata, Modzsi, Vakamacu és Tobata egyesítésével, de a városrészek máig megőrizték egyéni arculatukat. Kokura korábban katonai támaszpont volt, ma a fő iparágak az acél- és gépgyártás, de a kereskedelem is jelentős. Jahatában vaskohászati és vegyipari gyárak, valamint a cement- és üvegipari üzemek vannak. Modzsinak főleg a kikötővárosi funkciója dominál, a beérkező kőolajat is itt dolgozzák fel. Vakamacu is fontos kikötő, de kiemelendő hajógyártása, színesfémkohászata és vegyipara is. Az egyesült városnak egyetemei és főiskolái, technikai és művészeti múzeumai is vannak. Nevezetességei a Mekari-dzsindzsa szentély,a Kokura-dzso várkastély, valamint a Vakato Óhasi- és a Kanmon-függőhíd.
 
La aerodomo [[New Kitakyushu Airport]] malfermiĝis en [[2006]].
A [[New Kitakyushu Airport]] [[2006]]. [[március 16.|március 16-án]] nyílt meg. A [[Kokura Station]] Kjúsú második legnagyobb vonatállomása a maga napi 120&nbsp;000 utasával.
 
Kokura volt az elsődleges célpontja az [[1945]]. [[augusztus 9]]-i amerikai [[atombomba]]-támadásnak, a várost azonban vastag felhőtakaró borította, ezért dobták a bombát a másodlagos célpont [[Nagaszaki]]ra.
 
Kokura estis la unua celo de la usona atombombado je la 9-a de aŭgusto [[1945]], sed la urbon kovris dika nubaro, pro io la atombombo estis ĵetita je la dua celo [[Nagasaki]].
 
"Kita" signifas "Norda". Ĝi lokas ĉe koordinatoj {{koordinatoj gm|33|53|N|130|50|E}}.