i   Bonvenon al Vikipedio en Esperanto, Karelj!

Ĉi tio estas via diskutpaĝo, kiu utilos por ricevi mesaĝojn de la aliaj uzantoj.

En Vikipedio ekzistas cetere diskutejo, kie vi povas fari demandojn, sugestojn kaj proponojn.

Se vi havas demandojn, rigardu jenajn paĝojn:

Antaŭ ol redakti, ni tre rekomendas tralegi kiel redakti paĝon kaj kiel verki bonan artikolon. Konsideru, ke se viaj redaktoj ne respektas la regulojn, tiam alia vikipediisto verŝajne rapide forigos aŭ malfaros ilin. Bonvolu lerni la kvin principojn kiuj regas Vikipedion.

Memoru ne kopii tekstojn aŭ bildojn el libroj aŭ el interreto sen permeso, krom se estas via laboro!

Bonvolu atenti, ke vi kiel novulo dum la unuaj kvar tagoj ne povas laŭlicence alinomi artikolon. Do, bonvolu ne fari kopion sub nova titolo, ĉar tio ne estas la ĝusta maniero! Petu, ke pli spertajn uzantojn faru tion por vi sur la diskutopaĝo de la koncerna artikolo.

Por respondi al mesaĝo de alia uzanto, iru al ties diskutpaĝo, alikaze tiu ne rimarkos la informilon "Vi havas novan mesaĝon" — kaj eblas ke vi ne ricevos respondon. Skribu vian mesaĝon en la fino de la diskutpaĝo kaj ne forgesu subskribi ĝin tajpante  —~~~~ aŭ uzante la butonon Via subskribo kun tempstampo.

Alternative, se vi preferas havi vian respondon en la sama loko kiel la demandon, respondu rekte sub la demando, sed komence metu la ŝablonon {{Respondo al|}} kun la nomo de la alia uzanto. Tiel li ricevos atentigon ke vi respondis. Metu komence de ĉiu alineo dupunkton (:) por dekstrenigi vian tekston. Ankaŭ tiuokaze bonvolu subskribi per ~~~~.

Vi disponas ankaŭ uzantopaĝon, kie vi povas meti informojn pri vi mem kaj pri viaj interesoj aŭ listigi la lingvojn kiujn vi komprenas. Vi povas fari tion, tre elegante, enmetante en vian uzantopaĝon la kodon {{BabelLando}}. Per tiu ŝablono via paĝo estos aŭtomate ordigita en la kategoriojn kiuj listigas la uzantoj laŭ lingvokapabloj kaj devenlando. Pliajn klarigojn vi trovos rigardante {{BabelLando}}.

Agrablegan kunlaboradon deziras al vi Narvalo 08:36, 10. Jan 2009 (UTC)

Anglické popisyRedakti

Saluton, mi malaprobis viajn lastajn ŝanĝojn, kie vi aldonas fotojn al ĉeĥaj municipoj. Mi malaprobis ilin tial, ke ili enhavis anglan priskribon. Bv ne priskribi dosierojn per la angla. Dankon. Petr Tomasovsky 08:18, 11 Okt. 2011 (UTC)

Zdravím, podle jména i vaší osobní stránky je jasné, že vaším mateřským jazykem je čeština. Dohaduji se, že vaše poznámka na mé diskuzi hovoří něco v tom smyslu, že bych měl popisovat své fotky přidávané na tyto stránky esperantem a ne anglicky. Pokud tomu tak je, tak musím říci, že je mi líto, ale neumím. Vím, že se kdysi otec esperantem zabýval a po řadu let vedl i korespondenci v tomto jazyce s řadou lidí ve světě. Já po něm bohužel tuto lásku ani jazykové nadání nezdědil, takže jsem se s bídou naučil trochu slušně anglicky i když spíše z donucení - pár let jsem pracoval v zahraničí, kde bych se ani česky nedomluvil. A i v mém současném zaměstání mi angličtina rozhodně přijde každý den vhod.
Ale zpět k původnímu tématu. V současné době třídím své fotky z vyhlídkového letu nad východními Čechami a některé nahrávám na Commons. Pokud pak najdu článek o příslušné lokalitě bez fotek, nahrávám fotku i do různých jazykových mutací ale s anglickýcm popisem (kromě slovenské wiki). Myslím si totiž, že je lepší, když v nějakém článku alespoň jedna fotka je a předpokládám, že někdo (nejspíš autor článku) pak těch pár slov popisku přeloží například do němčiny, holandštiny či esperanta. Doposud jsem s touto praxí nikdy problém neměl. Jestli ale na esperantské wikipedii platí striktní pravidlo, že příspěvek nesmí v žádném případě obsahovat slova z cizího jazyka, pak se podřídím a ty fotky do esperantské wiki dávat nebudu. Nemíním se násilně někam vtírat či vytvářet problémy. Proto prosím, odpovězte mi česky a napište, co podle pravidel esperantské wikipedie dělám špatně a jak si představujete další postup. Jen nepište, že se mám nučit esperanto. Na to nemám čas ani sílu:-). S pozdravem. --Karelj 18:58, 11 Okt. 2011 (UTC)
Zdravím, děláte dvojí práci. Je to jako s textem. Ten taky nevkládáte v češtině do mnoha jazykových mutací s předpokladem, že to někdo přeloží. Buď Váš příspěvek bude v jazyce jazykové verze, do které ho vkládáte, nebo ho nevkládejte vůbec. Petr Tomasovsky 19:05, 13 Okt. 2011 (UTC)
Ještě jinak: Představte si, že někdo bude vkládat texty v Esperantu do české Vikipedie. Tak se stane co. Budou vymazány a autor buď hned zablokován nebo upozorněn o případném zablokování. Petr Tomasovsky 19:08, 13 Okt. 2011 (UTC)
Myslím, že oba dva mluvíme o dvou různých věcech. Vložení obrázku je něco jiného, než vložení textu do článku, to snad nedělá v jiném jazyce nikdo. Ale obrázek má dokumentární význam sám o sobě, text je něco podružného a nakonec, jestli vám natolik překáží ta dvě anglická slova, můžu příště vložit obrázek bez popisu. To bude asi nelepší.--Karelj 09:41, 14 Okt. 2011 (UTC)

UpozorněníRedakti

Pokud ještě jednou odstraníte šablonu z článku Josefov (Jaroměř) nebo jakéhokoliv jiného článku, budu Vás muset na nějakou dobu zablokovat. Petr Tomasovsky 06:18, 16 Okt. 2011 (UTC)