32-a Ŝakolimpiko

La 32-a Ŝakolimpiko, organizita de FIDE estis malferma teama ŝakturniro, same kiel pluraj aliaj okazaĵoj por antaŭenigi ŝakludon, ĝi okazis inter la 15-an de septembro kaj la 2-an de oktobro 1996, en Erevano, Armenio. En la malferma turniro partoprenis 114 teamoj el 111 landoj plus Armenio B, Armenio C kaj IBCA.

Poŝtmarko pri la ŝakolimpiko

RezultojRedakti

Rezultoj malferma turniroRedakti

# Lando Ŝakistoj Averaĝa Elo-nombro P Buchholz
1   Rusio Kasparov, Kramnik, Dreev, Svidler, Bareev, Rublevsky 2714 38½
2   Ukrainio Ivanchuk, Malaniuk, Romanyshyn, Novikov, Onyschuk, Savchenko 2633 35
3   Usono Gulko, Yermolinsky, De Firmian, Kaidanov, Benjamin, Christiansen 2595 34 448.0
4   Anglio Short, Adams, Speelman, Sadler, Hodgson, Conquest 2655 34 447.5
5   Armenio Akopian, Vaganian, Lputian, Minasian, Anastasian, Petrosian 2593 33½ 452.0
6   Hispanio Shirov, Illescas, Magem, García, San Segundo, Izeta 2605 33½ 451.5
7   Bosnio kaj Hercegovino Sokolov, Nikolić, Kurajica, Dizdarević, Kelecević, Sinanović 2584 33½ 439.5
8   Kartvelio Azmaiparashvili, Giorgadze, Sturua, Zaichik, Janjgava, Supatashvili 2590 33 446.0
9   Bulgario Topalov, K. Georgiev, Spasov, Dimitrov, V. Georgiev, Chatalbashev 2619 33 443.0
10   Germanio Yusupov, Hübner, Dautov, Lobron, Hickl, Lutz 2619 33 440.0

Individuaj medalojRedakti

  • Plej bona rango:   Garri Kasparov 2873
  • Ŝaktabulo 1:   Mohamad Al-Modiahki 8 / 10 = 80.0%
  • Ŝaktabulo 2:   Richard Robinson 8 / 10 = 80.0%
  • Ŝaktabulo 3:   Saidali Iuldachev 11 / 14 = 78.6%
  • Ŝaktabulo 4:   Matthew Sadler 10½ / 13 = 80.8%
  • 1a rezervo:   ("B") Karen Asrian 10 / 12 = 83.3%
  • 2a rezervo:   Geoffrey Makumbi 7½ / 8 = 93.8%

Rezultoj virina turniroRedakti

# Lando Ŝakistoj Averaĝa Elo-nombro P Buchholz
1   Kartvelio Chiburdanidze, Ioseliani, Arakhamia-Grant, Gurieli 2498 30
2   Ĉinio Xie Jun, Zhu Chen, Wang Lei, Wang Pin 2425 28½ 347.0
3   Rusio Galliamova, Matveeva, Prudnikova, Zaitseva 2443 28½ 345.5
4   Ukrainio Gaponenko, Litinskaya, Sedina, Zhukova 2343 26½
5   Hungario Z. Polgár, Mádl, Medvegy, Lakos 2387 26
6   Rumanio Foişor, Corina Peptan, Radu-Cosma, Olǎraşu 2355 25½
7   Israelo Klinova, Segal, Tsifanskaya, Pitam 2310 25
8   Kazaĥio Sakhatova, Uskova, Girkiyan-Klink, Sergeeva 2305 24½ 340.5
9   Pollando Brustman, Bobrowska, Dworakowska, Zielińska 2330 24½ 339.5
10   Anglio Lalic, Hunt, Sheldon, Bellin 2303 24 346.0

Individuaj medalojRedakti

  • Plej bona rango:   Zhu Chen 2561
  • Ŝaktabulo 1:   Mähri Ovezova 10½ / 14 = 75.0%
  • Ŝaktabulo 2:   Zhu Chen 10 / 13 = 76.9%
  • Ŝaktabulo 3:   Ketevan Arakhamia-Grant 8 / 10 = 80.0%
  • Rezervo:   Marta Zielińska 6 / 7 = 85.7%

Eksteraj ligilojRedakti

Antaŭe:ŜakolimpikoPoste:
31-a Ŝakolimpiko15-an de septembro - 2-an de oktobro 199633-a Ŝakolimpiko