Malfermi la ĉefan menuon
Split Aloe.jpg

Sukulenta planto (el la latina suculentus = sukplena) estas tiu planto, kies iu histoparto dikiĝis por rezervi akvon. Kelkaj sukulentaj plantoj - ekz. kaktacoj - rezervas la akvon nur en la tigo, ili ne havas foliojn (tiuj modifiĝis al dornoj) aŭ la folioj estas etaj kaj rapide defalas. Aliaj plantoj - ekz. agavoj - rezervas la akvon ĉefe en la folioj.

Plimulto de la sukulentaj plantoj kreskas en sekaj, dezertaj, duondezertaj areoj de la Tero kaj havas profunde kaj larĝe etendiĝantan radikaron aŭ solan dikan tuberan aŭ palisan radikon.

Iliaj stomoj estas nur etaj fendoj sur la folioj aŭ tigo, estas fermitaj dumtage kaj malfermitaj nokte por minimumigi la vaporadan perdon dum la varmega, sekega dumtago (legu KAM-tipa fotosintezo).

Plantfamilioj kaj GenrojRedakti

Familio Genro bildo
Agavaceoj
(Agavaceae)[B1 1][B1 2]
Agave, Beschorneria, Chlorophytum, Furcraea, Hesperaloe, Hesperoyucca, Yucca
Aizoacoj
(Aizoaceae)
Acrodon, Acrosanthes, Aethephyllum, Aizoanthemum, Aizoon, Aloinopsis, Amphibolia, Antegibbaeum, Antimima, Apatesia, Aptenia, Arenifera, Argyroderma, Aridaria, Aspazoma, Astridia, Bergeranthus, Bijlia, Braunsia, Brownanthus, Calamophyllum, Carpanthea, Carpobrotus, Carruanthus, Caryotophora, Cephalophyllum, Cerochlamys, Chasmatophyllum, Cheiridopsis, Circandra, Cleretum, Conicosia, Conophytum, Corpuscularia, Cylindrophyllum, Cypselea, Deilanthe, Delosperma, Dicrocaulon, Didymaotus, Dinteranthus, Diplosoma, Disphyma, Dorotheanthus, Dracophilus, Drosanthemum, Eberlanzia, Ebracteola, Ectotropis, Enarganthe, Erepsia, Esterhuysenia, Faucaria, Fenestraria, Frithia, Galenia, Gibbaeum, Glottiphyllum, Gunniopsis, Hallianthus, Hammeria, Hartmanthus, Hereroa, Ihlenfeldtia, Jacobsenia, Jensenobotrya, Jordaaniella, Juttadinteria, Khadia, Lampranthus, Lapidaria, Leipoldtia, Lithops, Machairophyllum, Malephora, Marlothistella, Mesembryanthemum, Mestoklema, Meyerophytum, Mitrophyllum, Monilaria, Mossia, Muiria, Namaquanthus, Namibia, Nananthus, Nelia, Neohenricia, Octopoma, Odontophorus, Oophytum, Orthopterum, Oscularia, Ottosonderia, Peersia, Phyllobolus, Pleiospilos, Plinthus, Polymita, Prenia, Prepodesma, Psammophora, Psilocaulon, Rabiea, Rhinephyllum, Rhombophyllum, Ruschia, Ruschianthemum, Ruschianthus, Saphesia, Sarcozona, Sceletium, Schlechteranthus, Schwantesia, Scopelogena, Sesuvium, Skiatophytum, Smicrostigma, Stayneria, Stoeberia, Stomatium, Synaptophyllum, Tanquana, Tetragonia, Titanopsis, Trianthema, Tribulocarpus, Trichodiadema, Vanheerdea, Vanzijlia, Vlokia, Wooleya, Zaleya, Zeuktophyllum
Amarantacoj
(Amaranthaceae)
Arthraerva, Dendroportulaca, Salicornia
Amarilidacoj
(Amaryllidaceae)[B1 3]
Boophane, Brunsvigia, Cyrtanthus, Haemanthus, Rauhia
Anacampserotaceae Anacampseros (inklude de Avonia), Grahamia, Talinopsis
Anakardiacoj
(Anacardiaceae)[B2 1]
Operculicaria, Pachycormus
Apiacoj
(Apiaceae)
Crithmum, Steganotaenia
Apocianacoj
(Apocynaceae)
Absolmsia, Adenium, Apteranthes, Asclepias, Aspidoglossum, Aspidonepsis, Baynesia, Brachystelma, Caralluma, Ceropegia, Cibirhiza, Cynanchum, Dischidia, Dischidiopsis, Duvalia, Duvaliandra, Echidnopsis, Edithcolea, Fanninia, Fockea, Glossostelma, Hoodia, Hoya, Huernia, Huerniopsis, Ischnolepis, Larryleachia, Lavrania, Madangia, Mandevilla, Marsdenia, Matelea, Micholitzia, Miraglossum, Notechidnopsis, Odontostelma, Ophionella, Orbea, Orbeanthus, Pachycarpus, Pachypodium, Pectinaria, Petopentia, Piaranthus, Plumeria, Pseudolithos, Quaqua, Raphionacme, Rhytidocaulon, Riocreŭia, Sarcorrhiza, Sarcostemma, Schizoglossum, Schlechterella, Stapelia, Stapelianthus, Stapeliopsis, Stathmostelma, Stenostelma, Stomatostemma, Tavaresia, Trachycalymma, Tridentea, Tromotriche, White-Sloanea, Xysmalobium
Arumacoj
(Araceae)[B1 4]
Zamioculcas
Araliacoj
(Araliaceae)[B2 2]
Cussonia
Asparagacoj
(Asparagaceae)[B1 5][B1 6][B1 7][B1 8]
Beaucarnea, Calibanus, Cordyline, Dasylirion, Dracaena, Eriospermum, Myrsiphyllum, Nolina, Sansevieria
Asfodelacoj
(Asphodelaceae)[B1 9][B1 10]
Aloe, Astroloba, Bulbine, Chortolirion, Gasteria, Haworthia, Poellnitzia, Trachyandra
Asteracoj
(Asteraceae)
Baeriopsis, Coulterella, Crassocephalum, Didelta, Gynura, Kleinia, Osteospermum, Othonna, Polyachyrus, Porophyllum, Pteronia, Senecio, Stevia
Balsaminacoj
(Balsaminaceae)[B2 3]
Impatiens  
Baselacoj
(Basellaceae)[B2 4]
Anredera, Basella
Begoniacoj
(Begoniaceae)[B2 5]
Begonia  
Brasikacoj
(Brassicaceae)[B2 6]
Heliophila, Lepidium  
Bromeliacoj
(Bromeliaceae)[B1 11]
Burseracoj
(Burseraceae)[B2 7]
Beiselia, Bursera, Commiphora  
Kaktacoj
(Cactaceae)
Acanthocalycium, Acanthocereus, Ariocarpus, Armatocereus, Arrojadoa, Arthrocereus, Astrophytum, Austrocactus, Aztekium, Bergerocactus, Blossfeldia, Brachycereus, Browningia, Brasilicereus, Calymmanthium, Carnegiea, Cephalocereus, Cereus, Cintia, Cipocereus, Cleistocactus, Coleocephalocereus, Copiapoa, Corryocactus, Coryphantha, Dendrocereus, Denmoza, Discocactus, Disocactus, Echinocactus, Echinocereus, Echinopsis, Epiphyllum, Epithelantha, Eriosyce, Escobaria, Escontria, Espostoa, Espostoopsis, Eulychnia, Facheiroa, Ferocactus, Frailea, Geohintonia, Gymnocalycium, Haageocereus, Harrisia, Hatiora, Hylocereus, Jasminocereus, Lasiocereus, Leocereus, Lepismium, Leptocereus, Leuchtenbergia, Lophophora, Maihuenia, Malacocarpus, Mammillaria, Mammilloydia, Matucana, Melocactus, Micranthocereus, Mila, Myrtillocactus, Neobŭbaumia, Neolloydia, Neoraimondia, Neowerdermannia, Obregonia, Opuntia, Oreocereus, Oroya, Ortegocactus, Pachycereus, Parodia, Pediocactus, Pelecyphora, Peniocereus, Pereskia, Pereskiopsis, Pilosocereus, Polaskia, Praecereus, Pseudoacanthocereus, Pseudorhipsalis, Pterocactus, Pygmaeocereus, Quiabentia, Rauhocereus, Rebutia, Rhipsalis, Samaipaticereus, Schlumbergera, Sclerocactus, Selenicereus, Stenocactus, Stenocereus, Stephanocereus, Stetsonia, Strombocactus, Tacinga, Thelocactus, Turbinicarpus, Uebelmannia, Weberbauerocereus, Weberocereus, Yungasocereus
Kampanulacoj
(Campanulaceae)[B2 8]
Brighamia
Kaperacoj
(Capparaceae)
Maerua  
Karikacoj
(Caricaceae)[B2 9]
Carica, Jacarathia  
Karifilacoj
(Caryophyllaceae)
Honckenya
Cochlospermaceae Cochlospermum
Komelinacoj
(Commelinaceae)[B1 12]
Aneilema, Callisia, Cyanotis, Tradescantia, Tripogandra 150px|center|Tradescantia fluminensis
Konvolvulacoj
(Convolvulaceae)[B2 10]
Ipomoea, Stictocardia, Turbina
Costaceae Costus  
Krasulacoj
(Crassulaceae)
Adromischus, Aeonium, Afrovivella, Aichryson, Cotyledon, Crassula, Cremnophila, Cremnosedum, Dudleya, Echeveria, Graptopetalum, Hylotelephium, Hypagophytum, Kalanchoe, Lenophyllum, Meterostachys, Monanthes, Orostachys, Pachyphytum, Perrierosedum, Phedimus, Pistorinia, Prometheum, Pseudosedum, Rhodiola, Rosularia, Sedella, Sedum, Sempervivum, Sinocrassula, Tacitus, Thompsonella, Tylecodon, Umbilicus, Villadia
Kukurbacoj
(Cucurbitaceae)
Apodanthera, Brandegea, Cephalopentandra, Ceratosanthes, Citrullus, Coccinia, Corallocarpus, Cucumella, Cucumis, Cucurbita, Cyclantheropsis, Dendrosicyos, Doyera, Eureindra, Fevillea, Gerrandanthus, Gynostemma, Halosicyos, Ibervilla, Kedostris, Marah, Momordica, Neoalsomitra, Odosicyos, Parasicyos, Syrigia, Telfairia, Thladiantha, Trochomeria, Trochomeriopsis, Tumamoca, Xerosicyos, Zehneria, Zygosicyos
Davalliaceae Davallia
Didiereaceae[B2 11] Alluaudia, Alluaudiopsis, Decarya, Didierea
Dioskoreacoj
(Dioscoreaceae)[B1 13]
Dioscorea
Doriantacoj
(Doryanthaceae)[B1 14]
Doryanthes
Erikacoj
(Ericaceae)[B2 12]
Sphyrospermum  
Eŭforbiacoj
(Euphorbiaceae)
Cnidoscolus, Euphorbia, Jatropha 150px|center|Euphorbia obesa subsp. symmetrica
Fabacoj
(Fabaceae)[B2 13]
Delonix, Dolichos, Erythrina, Neorautanenia, Pachyrhizus, Tylosema
Fouquieriaceae[B2 14] Fouquieria
Geraniacoj
(Geraniaceae)
Monsonia, Pelargonium, Sarcocaulon
Gesneriacoj
(Gesneriaceae)[B2 15]
Aeschynanthus, Alsobia, Chirita, Codonanthe, Columnea, Nematanthus, Sinningia, Streptocarpus
Hiacintacoj
(Hyacinthaceae)[B1 15]
Albuca, Bowiea, Dipcadi, Drimia, Hyacinthus, Lachenalia, Ledebouria, Litanthus, Massonia, Ornithogalum, Rhadamanthus, Rhodocodon, Schizobasis, Urginea, Whiteheadia
Icacinaceae[B2 16] Pyrenacantha  
Laminacoj
(Lamiaceae)[B2 17]
Aeollanthus, Dauphinea, Perrierastrum, Plectranthus, Solenostemon, Tetradenia, Thorncroftia
Lentibulariacoj
(Lentibulariaceae)
Pinguicula
Loasacoj
(Loasaceae)[B2 18]
Schismocarpus  
Lorantacoj
(Loranthaceae)[B2 19]
Tapinanthus  
Malvacoj
(Malvaceae)
Adansonia, Brachychiton, Cavanillesia, Ceiba, Pseudobombax, Sterculia 150px|center|Adansonia digitata
Melastomatacoj
(Melastomataceae)[B2 20]
Medinilla
Meliacoj
(Meliaceae)[B2 21]
Entandrophragma  
Menispermacoj
(Menispermaceae)[B2 22]
Chasmanthera, Stephania, Tinospora  
Montiaceae Calyptrotheca, Ceraria, Cistanthe, Lewisia, Parakeelya, Portulacaria, Schreiteria
Moracoj
(Moraceae)[B2 23]
Dorstenia, Ficus
Moringaceae Moringa
Orkidacoj
(Orchidaceae)[B1 16]
Oksalidacoj
(Oxalidaceae)[B2 24]
Oxalis
Passionsblumengewächse
(Passifloraceae)[B2 25]
Adenia
Pedaliacoj
(Pedaliaceae)[B2 26]
Pterodiscus, Sesamothamnus, Uncarina
Phyllanthaceae Phyllanthus
Fitolakacoj
(Phytolaccaceae)[B2 27]
Phytolacca
Piperacoj
(Piperaceae)[B2 28]
Peperomia
Portulakacoj
(Portulacaceae)
Portulaca
Rubiacoj
(Rubiaceae)[B2 29]
Anthorrhiza, Hydnophythum, Hydrophylax, Myrmecodia, Myrmephythum, Phylohydrax, Squamellaria
Santalacoj
(Santalaceae)
Viscum
Sapindacoj
(Sapindaceae)[B2 30]
Erythrophysa  
Saksifragacoj
(Saxifragaceae)
Tetilla, Bergenia, Saxifraga
Solanacoj
(Solanaceae)
Nolana  
Talinaceae Amphipetalum, Talinella, Talinum
Urtikacoj
(Urticaceae)[B2 31]
Laportea, Obertia, Pilea, Sarcopilea
Vitacoj
(Vitaceae)[B2 32]
Cissus, Cyphostemma
Ksantoroeacoj
(Xanthorrhoeaceae)[B1 17]
Zigofilacoj
(Zygophyllaceae)
Augea, Zygophyllum  

Vidu ankaŭRedakti

  1. Agavaceae, p. 1–103, 6 genroj
  2. Anthericaceae, p. 236–237, 1 genro
  3. Amaryllidaceae, p. 232–236, 5 genroj
  4. Araceae, p. 238–239, 1 genro
  5. Asparagaceae, p. 239–241, 1 genro
  6. Dracaenaceae, p. 269–284, 3 genroj
  7. Eriospermaceae, p. 284–285, 1 genro
  8. Nolinaceae, p. 299–306, 4 genroj
  9. Aloaceae, p. 103–231, 6 genroj, 12 hibridaj genroj
  10. Asphodelaceae, p. 241–256, 2 genroj
  11. Bromeliaceae, p. 256–257, nur menciita, neniu genro priskribita
  12. Commelinaceae, p. 257–265, 5 genroj
  13. Dioscoreaceae, p. 265–268, 1 genro
  14. Doryanthaceae, p. 268–269, 1 genro
  15. Hyacinthaceae, p. 286–299, 15 genroj
  16. Orchidaceae, p. 306–307, nur menciita, neniu genro
  17. Xanthorrhoeaceae, p. 307, Xanthorrhoea nur menciita, neniu genro
  1. Anacardiaceae, S. 3–4, 2 Gattungen
  2. Araliaceae, S. 13–14, 1 Gattung
  3. Balsaminaceae, p. 42, 1 genro
  4. Basellaceae, p. 43–44, 2 genroj
  5. Begoniaceae, p. 45–47, 1 genro
  6. Brassicaceae, p. 52–55, 2 genroj
  7. Burseraceae, p. 56–61, 3 genroj
  8. Campanulaceae, p. 63, 1genro
  9. Caricaceae, p. 65–67, 2 genroj
  10. Convolvulaceae, p. 69–74, 3 genroj
  11. Didiereaceae, p. 99–101, 4 genroj
  12. Ericaceae, p. 102, 1 genro
  13. Fabaceae, p. 244–252, 6 genroj
  14. Fouquieriaceae, p. 253–255, 1 genro
  15. Gesneriaceae, p. 290–305, 8 genroj
  16. Icacinaceae, p. 305–306, 1 genro
  17. Lamiaceae, p. 307–326, 7 genroj
  18. Loasaceae, p. 327–328, 1 genro
  19. Loranthaceae, p. 328–329, 1 genro
  20. Melastomataceae, p. 329–330, 1 genro
  21. Meliaceae, p. 330–331, 1 genro
  22. Menispermaceae, p. 332–334, 3 genroj
  23. Moraceae, p. 334–345, 2 genroj
  24. Oxalidaceae, p. 355–358, 1 genro
  25. Passifloraceae, p. 359–374, 1 genro
  26. Pedaliaceae, p. 374–385, 3 genroj
  27. Phytolaccaceae, p. 385–386, 1 genro
  28. Piperaceae, p. 386–394, 1 genro
  29. Rubiaceae, p. 464–472, 7 genroj
  30. Sapindaceae, p. 473, 1 genro
  31. Urticaceae, p. 478–481, 4 genroj
  32. Vitaceae, p. 482–494, 2 genroj