Monda ĉampioneco en glacihokeo

La matĉo inter Kanado kaj Svedio dum olimpikaj ludoj en 1928

La monda ĉampioneco en glacihokeo estas konkurso de reprezentaroj de membraj ŝtatoj de la Internacia glacihokea federacio (IIHF). La unua ĉampioneco okazis jam dum la Somera Olimpiko 1920 en Antverpeno, oficiale ĝi estis rekonita en la jaro 1982.

De la jaro 1924 la monda ĉampioneco en glacihokeo estis parto de la vintraj olimpikoj, de jaro 1972 la ĉampioneco okazas aparte, sed en 1980, 1984, 1988 ĝi ne okazis, ĉar samjare okazis vintraj olimpikoj. En 2013 la monda ĉampioneco de la ĉefdivizio en glacihokeo okazis en Helsinko (Finnlando) kaj Stokholmo (Svedio) laŭ nova ludomodelo.

Listo de la mondaj ĉampionecoj de la viroj en glacihokeoRedakti

Jaro Gastiganto Finalaj rangoj
Monda ĉampiono 2-a rango 3-a rango
1920 Antverpeno (Belgio) (somera olimpiko)   Kanado   Usono   Ĉeĥoslovakio
1924 Chamonix (Francio) (vintra olimpiko)   Kanado   Usono   Britio
1928 Sankta Maŭrico (Svislando) (vintra olimpiko)   Kanado   Svedio    Svislando
1930 Chamonix (Francio), Berlino (Germana Regno), Vieno (Aŭstrio)   Kanado   Germanio    Svislando
1931 Krynica-Zdrój (Pollando)   Kanado   Usono   Aŭstrio
1932 Lake Placid (Usono) (vintra olimpiko)   Kanado   Usono   Germanio
1933 Prago (Ĉeĥoslovakio)   Usono   Kanado   Ĉeĥoslovakio
1934 Milano (Italio)   Kanado   Usono   Germanio
1935 Davos (Svislando)   Kanado    Svislando   Britio
1936 Garmisch-Partenkirchen (Germana Regno) (vintra olimpiko)   Britio   Kanado   Usono
1937 Londono (Unuiĝinta Reĝlando)   Kanado   Britio    Svislando
1938 Prago (Ĉeĥoslovakio)   Kanado   Britio   Ĉeĥoslovakio
1939 Zuriko, Bazelo (Svislando)   Kanado   Usono    Svislando
1947 Prago (Ĉeĥoslovakio)   Ĉeĥoslovakio   Svedio   Aŭstrio
1948 Sankt Maŭrico (Svislando) (vintra olimpiko)   Kanado   Ĉeĥoslovakio    Svislando
1949 Stokholmo (Svedio)   Ĉeĥoslovakio   Kanado   Usono
1950 Londono (Unuiĝinta Reĝlando)   Kanado   Usono    Svislando
1951 Parizo (Francio)   Kanado   Svedio    Svislando
1952 Oslo (Norvegio) (vintra olimpiko)   Kanado   Usono   Svedio
1953 Zuriko, Bazelo (Svislando)   Svedio   Germanio    Svislando
1954 Stokholmo (Svedio)   Sovetunio   Kanado   Svedio
1955 Krefeld, Dortmund, Düsseldorf, Kolonjo (Germanio)   Kanado   Sovetunio   Ĉeĥoslovakio
1956 Cortina d’Ampezzo (Italio)   Sovetunio   Usono   Kanado
1957 Moskvo (Soveta Unio)   Svedio   Sovetunio   Ĉeĥoslovakio
1958 Oslo (Norvegio)   Kanado   Sovetunio   Svedio
1959 Prago, Bratislavo (Ĉeĥoslovakio)   Kanado   Sovetunio   Ĉeĥoslovakio
1960 Squaw Valley (Usono) (vintra olimpiko)   Usono   Kanado   Sovetunio
1961 Ĝenevo, Laŭzano (Svislando)   Kanado   Ĉeĥoslovakio   Sovetunio
1962 Colorado Springs, Denver (Usono)   Svedio   Kanado   Usono
1963 Stokholmo (Svedio)   Sovetunio   Svedio   Ĉeĥoslovakio
1964 Innsbruck (Aŭstrio) (vintra olimpiko)   Sovetunio   Svedio   Ĉeĥoslovakio
1965 Tampere (Finnlando)   Sovetunio   Ĉeĥoslovakio   Svedio
1966 Ljubljana (Jugoslavio)   Sovetunio   Ĉeĥoslovakio   Kanado
1967 Vieno (Aŭstrio)   Sovetunio   Svedio   Kanado
1968 Grenoble (Francio) (vintra olimpiko)   Sovetunio   Ĉeĥoslovakio   Kanado
1969 Stokholmo (Svedio)   Sovetunio   Svedio   Ĉeĥoslovakio
1970 Stokholmo (Svedio)   Sovetunio   Svedio   Ĉeĥoslovakio
1971 Berno, Ĝenevo (Svislando)   Sovetunio   Ĉeĥoslovakio   Svedio
1972 Prago (Ĉeĥoslovakio)   Ĉeĥoslovakio   Sovetunio   Svedio
1973 Moskvo (Sovetunio)   Sovetunio   Svedio   Ĉeĥoslovakio
1974 Helsinko (Finnlando)   Sovetunio   Ĉeĥoslovakio   Svedio
1975 Munkeno, Düsseldorf (Germanio)   Sovetunio   Ĉeĥoslovakio   Svedio
1976 Katowice (Pollando)   Ĉeĥoslovakio   Sovetunio   Svedio
1977 Vieno (Aŭstrio)   Ĉeĥoslovakio   Svedio   Sovetunio
1978 Prago (Ĉeĥoslovakio)   Sovetunio   Ĉeĥoslovakio   Kanado
1979 Moskvo (Sovetunio)   Sovetunio   Ĉeĥoslovakio   Svedio
1981 Göteborg, Stokholmo (Svedio)   Sovetunio   Svedio   Ĉeĥoslovakio
1982 Helsinko, Tampere (Finnlando)   Sovetunio   Ĉeĥoslovakio   Kanado
1983 Düsseldorf, Dortmund, Munkeno (Germanio)   Sovetunio   Ĉeĥoslovakio   Kanado
1985 Prago (Ĉeĥoslovakio)   Ĉeĥoslovakio   Kanado   Sovetunio
1986 Moskvo (Sovetunio)   Sovetunio   Svedio   Kanado
1987 Vieno (Aŭstrio)   Svedio   Sovetunio   Ĉeĥoslovakio
1989 Stokholmo, Södertälje (Svedio)   Sovetunio   Kanado   Ĉeĥoslovakio
1990 Berno, Friburgo (Svislando)   Sovetunio   Svedio   Ĉeĥoslovakio
1991 Turku, Helsinko, Tampere (Finnlando)   Svedio   Kanado   Sovetunio
1992 Prago, Bratislavo (Ĉeĥoslovakio)   Svedio   Finnlando   Ĉeĥoslovakio
1993 Dortmund, Munkeno (Germanio)   Rusio   Svedio   Ĉeĥio
1994 Bolzano-Bozen, Canazei, Milano (Italio)   Kanado   Finnlando   Svedio
1995 Stokholmo, Gävle (Svedio)   Finnlando   Svedio   Kanado
1996 Vieno (Aŭstrio)   Ĉeĥio   Kanado   Usono
1997 Helsinko, Turku, Tampere (Finnlando)   Kanado   Svedio   Ĉeĥio
1998 Zuriko, Bazelo (Svislando)   Svedio   Finnlando   Ĉeĥio
1999 Oslo, Hamar, Lillehammer (Norvegio)   Ĉeĥio   Finnlando   Svedio
2000 Sankt-Peterburgo (Rusio)   Ĉeĥio   Slovakio   Finnlando
2001 Kolonjo, Hanovro, Nurenbergo (Germanio)   Ĉeĥio   Finnlando   Svedio
2002 Göteborg, Jönköping, Karlstad (Svedio)   Slovakio   Rusio   Svedio
2003 Helsinko, Tampere, Turku (Finnlando)   Kanado   Svedio   Slovakio
2004 Prago, Ostrava (Ĉeĥio)   Kanado   Svedio   Usono
2005 Vieno, Innsbruck (Aŭstrio)   Ĉeĥio   Kanado   Rusio
2006 Rigo (Latvio)   Svedio   Ĉeĥio   Finnlando
2007 Moskvo, Mitiŝĉi (Rusio)   Kanado   Finnlando   Rusio
2008 Kebeko, Halifakso (Kanado)   Rusio   Kanado   Finnlando
2009 Berno, Kloten (Svislando)   Rusio   Kanado   Svedio
2010 Kolonjo, Mannheim, Gelsenkirchen (Germanio)   Ĉeĥio   Rusio   Svedio
2011 Bratislavo, Košice (Slovakio)   Finnlando   Svedio   Ĉeĥio
2012 Helsinko (Finnlando), Stokholmo (Svedio)   Rusio   Slovakio   Ĉeĥio
2013 Stokholmo (Svedio), Helsinko (Finnlando)   Svedio    Svislando   Usono
2014 Minsko (Belorusio)   Rusio   Finnlando   Svedio
2015 Prago, Ostrava (Ĉeĥio)   Kanado   Rusio   Usono
2016 Moskvo, Sankt-Peterburgo (Rusio)   Kanado   Finnlando   Rusio
2017 Kolonjo (Germanio), Parizo (Francio)   Svedio   Kanado   Rusio
2018 Kopenhago, Herning (Danio)   Svedio    Svislando   Usono
2019 Bratislavo, Košice (Slovakio)   Finnlando   Kanado   Rusio
2020 Zuriko, Laŭzano (Svislando)
2021 Minsko (Belorusio), Rigo (Latvio)
2022 Helsinko, Tampere (Finnlando)
2023 Sankt-Peterburgo (Rusio)
2024 Prago, Ostrava (Ĉeĥio)